| INVENTORY ID | 12244400000 |
| TITLE | 150 HP, 870 RPM, 460 VOLT, WESTINGHOUSE, 5008LS INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 150 |
| SPEED NAMEPLATE | 870 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 5008LS |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | DETS |
| TYPE | LAC |
| INSULATION CLASS | B |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 170 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1S-80 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 801F13588 |
| WEIGHT | 3,725 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6" |