| INVENTORY ID | 12242500000 |
| TITLE | 200 HP, 1780 RPM, 460 VOLT, RELIANCE, 445TDZ FLANGE, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED NAMEPLATE | 1780 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 445TDZ |
| ENCLOSURE | DPBB |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | Y |
| CODE | G |
| TYPE | P |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 228 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1MAF73750 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| WEIGHT | 1,700 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11 1/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 1/2" |