![]()
| INVENTORY ID | 12242400000 |
| TITLE | 125 HP, 1670 RPM, 460/377 VOLT, LOUIS ALLIS, 445TX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 125 |
| SPEED | 1670 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 460 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 377 |
| MANUFACTURER | LOUIS ALLIS |
| FRAME | 445TX |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| SHAFT EXTENSION | DESS |
| ENCLOSURE | TENV |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | N/A |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | CONT |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | N/A |
| WEIGHT | 1,960 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |
| OVERALL LENGTH | 49 3/4' |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 10" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 18" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |