![]()
| INVENTORY ID | 12241000000 |
| TITLE | 50 HP, 1160 RPM, 460 VOLT, MARATHON, 404, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED NAMEPLATE | 1160 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | MARTORQUE |
| FRAME | 404 |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| TYPE | HAF |
| INSULATION CLASS | H |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 51 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 5463AA-1 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 511305-296 |
| WEIGHT | 1,025 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6" |