| INVENTORY ID | 12240900000 |
| TITLE | 250 HP, 650/2200 RPM, 500V, GENERAL ELECTRIC, CD6058, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED | 650 |
| SPEED 2 | 2200 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 6058 |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFC-BV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 410 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 / 120 |
| FIELD AMPERAGE | 12.6 / 3.40 25.2 / 6.80 |
| FIELD RESISTANCE | 13.6 3.4 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 5CD804GA006C001 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 5,700 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 3/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 7/8" |
| SHAFT HEIGHT | 15" |
| MOTOR LENGTH | 76" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 30" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 40" |