| INVENTORY ID | 12239900000 |
| TITLE | 7.5 HP, 1170 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, L254HP10, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT |
| HP | 7.5 |
| RPM | 1170 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | L254HP10 |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT TYPE | SOLID |
| DESIGN | B-TE |
| CODE | H |
| TYPE | K |
| UPPER BEARINGS | 35BC02XPP3 |
| LOWER BEARINGS | 45BC03XP3 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 11 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 5K254FT312 |
| WEIGHT | 230 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 10" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 9 1/8" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 2 7/8" |