![]()
| INVENTORY ID | 12239800000 |
| TITLE | QTY (2) 300 HP, 1150/1700 RPM 500V, GENERAL ELECTRIC, CD508AY, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 300 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1700 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 508AY |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | SPFG-BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 480 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 / 150 |
| FIELD AMPERAGE | 6.80 / 4.00 |
| FIELD RESISTANCE | 33.7 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | WM-7-03-WM |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD224RA991B800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 3,025 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 15" |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 61" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 24" |