![]()
| INVENTORY ID | 12239700000 |
| TITLE | 10 HP, 650/1800 RPM, 500V, GENERAL ELECTRIC, CD327ATY, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 10 |
| SPEED | 650 |
| SPEED 2 | 1800 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 327ATY |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 18.2 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240/120 |
| FIELD AMPERAGE | 2.05 / .6 |
| FIELD RESISTANCE | 83.4 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | XF-8-931-XF |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD183GA012A800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 740 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| MOTOR LENGTH | 32" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |