| INVENTORY ID | 12239100000 |
| TITLE | QTY. (2) 350 HP, 895 RPM, 460V, MARATHON, 5013, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 350 |
| SPEED | 895 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | MARATHON |
| FRAME | 5013 |
| ENCLOSURE | TEFCBB |
| SHAFT | DESS |
| DESIGN | A |
| CODE | I |
| INSULATION CLASS | H1 |
| BEARINGS | BALL BEARING |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 475 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | D1K226490-KATI |
| WEIGHT | 8,000 |
| DUTY | 120 MINUTES - SEVERE DUTY |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | TOP |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 9 1/2" |