| INVENTORY ID | 12238900000 |
| TITLE | 50 HP, 1150/1700 RPM, 500V, RELIANCE, BO369ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1700 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | BO369ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 82 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 2.49 / 1.25 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 64KA846862-PL |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,235 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 8 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 44" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 20" |