| INVENTORY ID | 12238800000 |
| TITLE | 175 HP, 1150/1700 RPM, 500V, RELIANCE, B507ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 175 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1700 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | B507ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 237 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 6.25 / 2.97 |
| FIELD RESISTANCE | N/A |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 9DB846862-T1-UL |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 3,125 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 5/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 5/8" |
| MOTOR LENGTH | 56" |