| INVENTORY ID | 12237900000 |
| TITLE | QTY (3) 75 HP, 1150/1700 RPM, 500V, RELIANCE, BO409ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1700 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | BO409ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 121 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 4.70 / 2.37 |
| FIELD RESISTANCE | N/A |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 62KA846862-QL |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 2,020 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6" |
| SHAFT HEIGHT | 10 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 53" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22" |