| INVENTORY ID | 12236700000 |
| TITLE | QTY (5) 5 HP, 1150/2000 RPM, 500V, RELIANCE, B2510ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 5 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | B2510ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 8.8 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | .32 / .13 |
| FIELD RESISTANCE | N/A |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 10KA846862 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| SERVICE FACTOR | 1 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 450 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |
| SHAFT HEIGHT | 6 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 32" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 10" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |