| INVENTORY ID | 12236100000 |
| TITLE | 200 HP, 3575 RPM, 460 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 445TS, INDUCTION AC MOTOR - $5,700 ELECTRICALLY OK |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED NAMEPLATE | 3575 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 445TS |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | KS |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 209 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | LX451028 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5RS445BL119A |
| WEIGHT | 1,175 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | NO |
| CAST ALUM FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |