| INVENTORY ID | 12235800000 |
| TITLE | 200 HP, 1785 RPM, 460 VOLT, RELIANCE, 445TZ FLANGE, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED NAMEPLATE | 1785 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 445TZ |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| TYPE | P |
| INSULATION CLASS | B |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 229 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 33727-G1-ZN |
| WEIGHT | 1,795 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | NO |
| CAST ALUM FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 2 5/8" |