| INVENTORY ID | 12235600000 |
| TITLE | 150 HP, 1185 RPM, 460 VOLT, RELIANCE, U445TS, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 150 |
| SPEED NAMEPLATE | 1185 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | U445TS |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | P |
| INSULATION CLASS | N/A |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 176 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | OLMAN2090560017W |
| WEIGHT | 1,735 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/4" |