| INVENTORY ID | 12235300000 |
| TITLE | 5 HP, 1150 RPM, 500V, RELIANCE, C1811ATCZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 5 |
| SPEED | 1150 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | C1811ATCZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 10 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 2KA847563-NP |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 200 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3" |
| SHAFT HEIGHT | 4 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 24 1/2 |
| WIDTH BETWEEN FEET | 7" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12" |