| INVENTORY ID | 12235200000 |
| TITLE | 7.5 HP, 1150/1700 RPM, 500V, RELIANCE, BO289ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 7.5 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1700 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | BO289ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 13.00 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 1.28 / .34 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 5KA846862-S |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 630 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 3" |
| SHAFT HEIGHT | 6 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 38" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |