| INVENTORY ID | 12235000000 |
| TITLE | QTY (2) 7.5 HP, 1150/1700 RPM, 500V, RELIANCE, B2111ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 7.5 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1700 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | B2111ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 13.50 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 1.89 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 28K846862-SM |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 315 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 5 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 28" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 8 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |