| INVENTORY ID | 12234700000 |
| TITLE | 75 HP, 1185 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, L405HP16, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT |
| HP | 75 |
| RPM | 1185 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | L405HP16 |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT TYPE | SOLID NO RACHET |
| DESIGN | B-TE |
| CODE | G |
| TYPE | K |
| UPPER BEARINGS | 60BC02JPP3 |
| LOWER BEARINGS | 60BC03JPP3 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 96.5 |
| SERIAL/ID NUMBER | DY165042 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 5K405S300 |
| WEIGHT | 1,125 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 17" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 7 1/2" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |