| INVENTORY ID | 12234600000 |
| TITLE | 5 HP, 1150/2000 RPM, 500V, RELIANCE, C1812ATZ, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 5 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | C1812ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 9 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 6KA846862-0 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 235 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 2 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 4 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 28" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 7 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |