![]()
| INVENTORY ID | 12232300000 |
| TITLE | 240 HP, (180 KW) 380/600/1800 RPM, 212.5/415/415 VOLT, GENERAL ELECTRIC-ALSTROM, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 240 (180 KW) |
| SPEED | 380 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 600/1800 |
| VOLTAGE | 212.5 |
| VOLTAGE 2 | 415/415 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC - ALSTROM |
| FRAME | 450 |
| ENCLOSURE | TEFV WITH TOP MOUNTED HEAT EXCHANGER |
| SHAFT | SESS |
| TYPE | F3MTC 450 68G |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 20.5/40.3/80.5 |
| AMPERAGE | 380 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 944006941 |
| WEIGHT | 8,330 / 9,460 W/TOP MOUNTED HEAT EXCHANGER |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | NO |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 18" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 5 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 11" |