| INVENTORY ID | 12231600000 |
| TITLE | 75 HP, 650/1150 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 506AT, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 650 |
| SPEED 2 | 1150 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 506AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | TEUC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 253 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 120 |
| FIELD AMPERAGE | 4.4 / 2.1 |
| FIELD RESISTANCE | 22 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | KH-1-731 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD223RAO10A001 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | E |
| WEIGHT | 3,3100 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 5/8" |
| SHAFT HEIGHT | 13" |
| SHAFT LENGTH | 52" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 20" |