![]()
| INVENTORY ID | 12231200000 |
| TITLE | 400 HP (300 KW) 1775 RPM, 4160 VOLT, SIEMENS, 508S, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 (300 KW) |
| SPEED NAMEPLATE | 1775 |
| VOLTAGE | 4160 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 508S |
| ENCLOSURE | N/A |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | H |
| CODE | N/C |
| TYPE | IG |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 54.7 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 7-5112-68755-02-1 |
| WEIGHT | 3,100 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |