![]()
| INVENTORY ID | 12229000000 |
| TITLE | 150, 1750 RPM, 500 VOLT, AO SMITH, 446AT, STAB SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1750 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | AO SMITH |
| FRAME | 446AT |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 252 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | NA |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 32 |
| FIELD RESISTANCE | 62.4 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 005684 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 2,085 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6" |
| SHAFT HEIGHT | 10 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 45" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 18" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |