![]()
| INVENTORY ID | 12228900000 |
| TITLE | 100 HP, 1750/2100 RPM, 500 VOLT, RELIANCE, UBO408ATZ, STAB SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2100 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | UBO408ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | TEAO |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 160 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | NA |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 1.46 / 1.10 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | O1KA588456-US |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 2,435 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6" |
| SHAFT HEIGHT | 9 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 42" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 20" |