![]()
| INVENTORY ID | 12228800000 |
| TITLE | 100, 1750 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 408AT, STAB SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1750 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 408AT |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DGFV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 160 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | NA |
| FIELD VOLTAGE | 300 /150 |
| FIELD AMPERAGE | 3.55 / 7.10 |
| FIELD RESISTANCE | 60.45 / 15.11 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 25-77 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 77E13376 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 300 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| MOTOR LENGTH | 42" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 20" |