| INVENTORY ID | 12227600000 |
| TITLE | 133 HP, 1785 RPM, 460V, SIEMENS, 280M, AC VERTICAL PUMP MOTOR |
| HP | 133 HP |
| RPM | 1785 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 280M |
| ENCLOSURE | TEFC |
| DESIGN | A |
| UPPER BEARINGS | 6317-C3 |
| LOWER BEARINGS | 6317-C3 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 158 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 21 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 20" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 7/8" |