![]()
| INVENTORY ID | 12217000000 |
| TITLE | 300/500 HP, 500/890 RPM, 421/784 VOLTS, SIEMENS, F3MTC450686, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 300/500 HP (220 KW) |
| SPEED | 500/890 |
| VOLTAGE | 421 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | F3MTC450686 |
| ENCLOSURE | TEFV |
| SHAFT | SESS |
| INSULATION CLASS | H |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 33.8/60 |
| AMPERAGE | 380 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 944005942 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 941 |
| WEIGHT | 7,270 (8,756 LBS W/ BLOWER) |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | FAB |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 18" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 5.5" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 11" |