![]()
| INVENTORY ID | 12216900000 |
| TITLE | 800 HP, 897 RPM, 4160 VOLT, RELIANCE, 37CG40Z, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 800 |
| SPEED NAMEPLATE | 897 |
| VOLTAGE | 4160 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 37CG40Z |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | N/A |
| CODE | G |
| TYPE | P |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 113 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 00VAQ37164-A1-HD |
| WEIGHT | 8,400 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 16" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9" |