| INVENTORY ID | 12212300000 |
| TITLE | 100 HP, 300/1000, 500 VOLT, RELIANCE, C4414ATZ, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 300 |
| SPEED 2 | 1000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | C4414ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 170 |
| DUTY | N/A |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 13.17/2.15 - HOT AMPS |
| FIELD RESISTANCE | N/A |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 01KA810552-MC |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | MN/SA |
| SERVICE FACTOR | 1.00 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 4,145 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| MOTOR LENGTH | 67" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 18" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 45" |