| INVENTORY ID | 12205700000 |
| TITLE | QTY (4) 50 HP, 650/2000 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 505A, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 650 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 505A |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 173 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | N/A |
| FIELD AMPERAGE | 3.3/.89 |
| FIELD RESISTANCE | 54.4 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | LD-1-574 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD505E86 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | B |
| POWER SUPPLY CODE | N/A |
| WEIGHT | 2,220 |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 2 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 45 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 21" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |