![]()
| INVENTORY ID | 12198300000 |
| TITLE | QTY (2) 50 HP, 1150 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 1150 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 409ATY |
| TYPE | CDL |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 169 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 1.92 |
| FIELD RESISTANCE | 90.1 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | FU-1-285-FU |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD204SA034A00A |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,850 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| SHAFT LENGTH | 57" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22" |