| INVENTORY ID | 12198200000 |
| TITLE | 40 HP, 1180 RPM, 460V, RELIANCE, 445TDZ, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED NAMEPLATE | 1180 |
| VOLTAGE | 220/440 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 504 |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| TYPE | M |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 98/49 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 0L8117121 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5M504FB1 |
| WEIGHT | 1410 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 12" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |