| INVENTORY ID | 12197900000 |
| TITLE | 250 HP, 1790 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, 449T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED NAMEPLATE | 1790 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 449T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | KS |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 292 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | YFG481030 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5KS449BL209B |
| WEIGHT | 2,580 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | NO |
| CAST ALUM FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 3/4" |