| INVENTORY ID | 12197800000 |
| TITLE | 40 HP, 820 RPM, 460V, LOUIS ALLIS, 444T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED NAMEPLATE | 820 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | LOUIS ALLIS |
| FRAME | 444T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | DESS |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| WEIGHT | 1,700 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |