| INVENTORY ID | 12197700000 |
| TITLE | 60 HP, 500 RPM, 500 VOLT, ALLEN BRADLEY, CD504AT, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 500 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | ALLEN BRADLEY |
| FRAME | 504AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TESV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 102 |
| DUTY | CONTINUOUS |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 3.76 |
| FIELD RESISTANCE | 57.6 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | RD-1229-RD |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD222JA029B002 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 2,500 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 3/4" |
| MOTOR LENGTH | 44" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |