![]()
| INVENTORY ID | 12197300000 |
| TITLE | 10 HP, 650/2200 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 10 |
| SPEED | 650 |
| SPEED 2 | 2200 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 5CD366E501 |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 39 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 1.71 - .44 |
| FIELD RESISTANCE | 110 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | KA1-800 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD366E501 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| WEIGHT | 750 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 7/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 4 1/8" |
| SHAFT HEIGHT | 9" |
| SHAFT LENGTH | 37" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |