| INVENTORY ID | 12196900000 |
| TITLE | 500 HP, 1780 RPM, 460 VOLT, SIEMENS-ALLIS, 26JJ8, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT |
| HP | 500 |
| RPM | 1780 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS-ALLIS |
| FRAME | 26JJ8 |
| ENCLOSURE | N/A |
| SHAFT TYPE | SOLID NO RACHET |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | AZV |
| UPPER BEARINGS | 13QBT03M |
| LOWER BEARINGS | 110BC02J3 |
| THRUST | N/A |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 560 |
| SERIAL/ID NUMBER | 1-5117-25618-01-1 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 141 |
| WEIGHT | 6500 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 24" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 1/2" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8" |