| INVENTORY ID | 12195500000 |
| TITLE | 150 HP, 1185 RPM, 460V, 445T, MARATHON, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 150 |
| SPEED NAMEPLATE | 1185 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | MARATHON |
| FRAME | 445T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | TFS |
| INSULATION CLASS | H |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 185 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 09183690-9121-01 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | TK445TTFN8087BA |
| WEIGHT | 2220 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 3/4" |