| INVENTORY ID | 12195400000 |
| TITLE | 250 HP, 1775 RPM, 460V, WESTINGHOUSE, 447TZ INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED NAMEPLATE | 1775 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 447TZ |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| TYPE | B |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| WEIGHT | 2,021 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 10 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |