| INVENTORY ID | 12195200000 |
| TITLE | 125 HP, 885 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, 8144S, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 125 |
| SPEED NAMEPLATE | 885 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8144S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| CODE | G |
| TYPE | K |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 154 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | HH8393007 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5K814426A38 |
| WEIGHT | 2,500 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 80 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |