| INVENTORY ID | 12195100000 |
| TITLE | 250 HP, 1780 RPM, 460V, WESTINGHOUSE, 506US, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED NAMEPLATE | 1780 |
| VOLTAGE | 440 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 506US |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | ABDP |
| INSULATION CLASS | B |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 283 |
| AMPERAGE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 2S-67 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 67F91297 |
| WEIGHT | 2,000 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 60 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/2" |