![]()
| INVENTORY ID | 12193600000 |
| TITLE | 60 HP, 650/1800 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 650 |
| SPEED 2 | 1800 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 584E |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 205 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 3.54 1.17 |
| FIELD RESISTANCE | 52 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 201AF9500KA116 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | CD584D46AC |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| WEIGHT | 2,650 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 14 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 51" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 18" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 24" |