| INVENTORY ID | 12193000000 |
| TITLE | 7.5 HP, 1750 RPM, 230 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 258AT, SHUNT DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 7.5 |
| SPEED | 1750 |
| VOLTAGE | 230 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 258AT |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| DUTY | N/A |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | N/A |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | N/A |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | N/A |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 25BOA440002 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| POWER SUPPLY CODE | N/A |
| WEIGHT | 420 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 6 3/8" |
| SHAFT LENGTH | 27" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 10" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12" |