![]()
| INVENTORY ID | 12192800000 |
| TITLE | 1250 HP, 1200 RPM, 6900 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 985Y, AC SYNCHRONOUS MOTOR |
| HORSEPOWER | 1250 |
| VOLTAGE | 6900 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 985Y |
| SHAFT | DESS |
| SHAFT HEIGHT | 25 1/2" |
| AMPERAGE | 10340 |
| BEARINGS | SLEEVE |
| ENCLOSURE | DP |
| PHASE | 3 |
| DUTY | CONT |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 55R2119A63 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | ZW8352121 |
| WEIGHT | 12,500 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 4 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 9" |