| INVENTORY ID | 12192600000 |
| TITLE | 150 HP, 1180 RPM, 460, WESTINGHOUSE, 447TPH, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT |
| HP | 150 |
| RPM | 1180 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 447TPH |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | HOLLOW NO RACHET |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | TBFC |
| UPPER BEARINGS | 110BT02M |
| LOWER BEARINGS | 708C03JPP3 |
| THRUST | N/A |
| SERVICE FACTOR | 60 MIN |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 172 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 83C16095 |
| WEIGHT | 2500 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 20" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 15" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2" |