| INVENTORY ID | 12192500000 |
| TITLE | 20 HP, 1755 RPM, 230/460 VOLT, US MOTORS, 256TP, AC VERTICAL PUMP MOTOR, WITH HOLLOW SHAFT |
| HP | 20 |
| RPM | 1755 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | US MOTORS |
| FRAME | 256TP |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | HOLLOW |
| DESIGN | B |
| CODE | E |
| TYPE | TU |
| UPPER BEARINGS | 6210-2zJ/C3 |
| LOWER BEARINGS | 7310B-BEP |
| THRUST | N/A |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 49.80 - 24.90 |
| SERIAL/ID NUMBER | HT2052BLE |
| MODEL/STYLE NUMBER | 7022 |
| WEIGHT | 250 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 10" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 9" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/4" |