| INVENTORY ID | 12192100000 |
| TITLE | 70 HP, 1185 RPM, 230/460, US MOTORS, 409TB, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT WITH RATCHET |
| HP | 70 |
| RPM | 1185 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | US MOTORS |
| FRAME | 409TB |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | HOLLOW WITH RACHET |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | TM |
| UPPER BEARINGS | 7222BAMC |
| LOWER BEARINGS | 6218-J-C3 |
| THRUST | HIGH |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 180-90 |
| SERIAL/ID NUMBER | B67463 |
| MODEL/STYLE NUMBER | W02V3300303R-1 |
| DUTY | N/A |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 1/2" |
| DIAMETER OF HOLE | 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2" |