| INVENTORY ID | 12191900000 |
| TITLE | 100 HP, 1790 RPM, GENERAL ELECTRIC, 405TP16, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT WITH RATCHET |
| HP | 100 |
| RPM | 1790 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 405TP16 |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | HOLLOW WITH RACHET |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | KS |
| UPPER BEARINGS | 235A2525AC01 |
| LOWER BEARINGS | 6215ZZC3 |
| THRUST | N/A |
| SERVICE FACTOR | 60 MIN |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 226 /113 |
| SERIAL/ID NUMBER | ZYG50197A |
| MODEL/STYLE NUMBER | 5KS405ST6133 |
| WEIGHT | 1620 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 15" |
| DIAMETER OF HOLE | 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" |